Доходи населення України під час війни різко знизилися. І не дивлячись на зріст цін, НБУ прогнозує, що номінальні зарплати у 2022 році скоротяться на 12%, а в реальному вимірі, з урахуванням інфляції - на 27%.
Про це повідомляє редакція з посиланням на "Інфляційний звіт" Національного банку України за липень.
"Надалі з відновленням економіки, пожвавленням попиту на робочу силу номінальні зарплати швидко зростатимуть і перевищать довоєнний рівень вже у 2023 році. Утім, з урахуванням інфляційних процесів реальні зарплати наприкінці 2024 року будуть усе ще нижчими за довоєнний рівень", - йдеться у звіті.
З початком війни підприємства намагалися виплачувати зарплату, а деякі робили додаткові виплати або надавали матеріальну допомогу, навіть якщо діяльність підприємства була зупинена.
Однак із продовженням бойових дій підприємства частіше звільняють персонал та переважно не в змозі сплачувати довоєнну зарплату. Серед великих компаній, особливо міжнародних, переважають ті, хто виплачував зарплату повністю. Утім, навіть ці компанії оптимізують видатки на персонал. Серед МСБ стійкості менше, тож звільнень та зниження зарплат більше.
Значне перевищення пропозиції над попитом на ринку праці зумовлює зниження й очікуваних зарплат, попри пришвидшення інфляції. За різними опитуваннями, падіння зарплат у приватному секторі в травні становило від 25% до 50% у порівнянні з довоєнним часом. Дещо краща ситуація у бюджетному секторі. Крім того, втрата доходів населення від праці частково компенсувалася соціальними допомогами, підвищенням пенсій та значним збільшенням виплат військовим.