9 липня на одній з центральних площ Вільнюса відбувся мітинг з закликами до НАТО прийняти Україну 33 членом альянсу. У період з 7 по 12 липня у різних країнах світу відбуваються десятки масових демонстрацій у рамках кампанії під назвою «UkraineNATO33rd». Ці акції спрямовані на підтримку надання офіційного запрошення Україні в ході майбутнього саміту НАТО (11-12 липня, м. Вільнюс, Литва) стати 33-м членом Північноатлантичного Альянсу, як єдиної надійної гарантії сталого миру, передає редакція.
На мітингу зібралося до 500 учасників з національною символікою України та Литви. Серед одних із спікерів на заході був ветеран російсько-української війни, засновник благодійного фонду "Oleksandro Tereshchenko labdaros ir paramos fondas" Олександр Терещенко. Він не політик, а звичайна людина, яка у 2014 році була змушена взяти зброю і стати солдатом. Олександр знає про цю війну не з екрану телевізора, книжок чи чиїхось розповідей, а зі свого власного бойового досвіду. Цього досвіду йому вистачило щоб зрозуміти з ким має справу Україна та світ.
Він зауважив, що ворог не визнає правил війни:
На думку Олександра Терещенко основним питанням на саміті НАТО має бути одне - це безпека Європи, а членство України це важлива складова цього. В аналогії з терактом на Каховській ГЕС він зазначив:
Про негайне надання статусу 33 члена НАТО закликав президент СКУ Павло Ґрода. Його організація знаходяться у понад 60 країнах світу і за тиждень до саміту НАТО вже було проведено кілька акцій з закликом долучити до альянсу Україну. Він вважає, що не можна допустити помилки 2008 року.
Він також закликав ніколи не опускати руки, бо російський агресор нас швидко не покине:
Представник в Україні Асоціації білоруських ветеранів Андрій Кушнеров під час мітингу також наголосив, що необхідно щоб країни НАТО у вівторок та середу надали Україні членство:
Андрій зауважив, що рішення необхідно прийняти на саміті НАТО, щоб почалися процеси прийняття України в альянс, що може зайняти декілька років. Це необхідно зробити к моменту повернення окупованих територій, а до цього моменту потрібні розширенні поставки зброї.
Друге питання, яке мають розглянути на саміті НАТО за думкою Андрія - це що буде після війни:
Влада Думенко від міжнародного центру української перемоги ICUV подякувала литовському народові. За всю підтримку, чітку непохитну позицію! Вона зазначила, що усі ми сьогодні зібрались, щоб зробити чітку заяву, висловити простий меседж. Україна має отримати офіційне запрошення до НАТО під час саміту у Вільнюсі. Ukraine NATO now:
Влада зазначила, що українці - сильний народ! Він бореться і захищає демократію. Стоїть за наші спільні цінності:
"Українці звикли боротися з наслідками воєнних злочинів. Тероризм. Техногенні катастрофи. Екоцид.
росія вчиняє воєнні злочини з початку війни 2014 року. Вони ґвалтують жінок і дітей, викрадають людей, катують, зруйновують наші міста вщент. Маріуполь, Бахмут, Мар'янка, Сєвєродонецьк більше не існують.
росія продовжує тероризувати весь світ ядерною катастрофою, тримає в окупації Запорізьку атомну електростанцію. росія поводиться як варвари з бомбами та ракетами!
Ми повинні зупинити ці звірства та запобігти майбутнім війнам у Європі!
Сьогодні ми закликаємо НАТО надіслати офіційне запрошення Україні стати 33-м членом альянсу. Тільки такий чіткий крок допоможе нам деокупувати наші території та запобігти катастрофам, подібним до Нової Каховки. Тільки після встановлення повного контролю над територіями ми зможемо впоратися з наслідками екологічної катастрофи в Херсонській та Миколаївській областях. Вступ України до НАТО допоможе зупинити російський ядерний тероризм. І щоб запобігти катастрофам і вбивствам у майбутньому, російських вбивць треба притягнути до відповідальності!
Членство в НАТО - єдине гарантоване забезпечення сталого миру в Європі!
Запрошення України до НАТО - єдиний спосіб завершити війну, а не розширювати її, повернути салий тривалий мир в Європу. Зупинити імперіалістичні амбіції росії і переконатися, що цей конфлікт не повториться, коли росія знову зможе озброїтися та збере та натрейнує нових солдатів.
Україна - демократія з найбільшою армією в Європі, яка має бойовий досвід. Тільки разом ми будемо сильнішими і переможемо агресора, встановивши стійкий мир!".
До мітингу долучилась керівниця Конгресу українців Естонії Віра Коник. Вона була приємно здивована, що серед присутніх було стільки молодих людей. Вона розповіла, що в Естонії в п'ятницю відбувся мітинг в підтримку вступу України в НАТО. На нього дуже бурхливо відреагували російські пабліки.
Віра зазначила, що після розпаду СРСР країни Балтії поставили для себе основну задачу - вступ до ЄС та НАТО:
Запрошення України до НАТО та початок переговорного процесу дасть величезний поштовх реформам у секторі оборони та безпеки. З рекордно високою підтримкою членства в НАТО з боку 82% українців, переговори про вступ посилили б стійкість країни.
Запрошення України до НАТО є єдиним способом покласти край, а не розширити війну, повернути стійкий мир у Європу, покласти край імперіалістичним амбіціям росії та переконатися, що цей конфлікт не повториться, коли росія переозброїться і навчить своїх новобранців. Це час історичних викликів, які вимагають історичного лідерства, і Захід не повинен боятися, адже українці не бояться.
Довідка: у період з 7 по 12 липня у різних країнах світу мають відбутися десятки масових демонстрацій у рамках кампанії під назвою «UkraineNATO33rd». Ці акції спрямовані на підтримку надання офіційного запрошення Україні в ході майбутнього саміту НАТО (11-12 липня, м. Вільнюс, Литва) стати 33-м членом Північноатлантичного Альянсу, як єдиної надійної гарантії сталого миру.
Організатори та учасники акцій зазначають, що згаданий саміт має історичну місію: встановити ефективні гарантії безпеки для України та Європи, а також надати Україні запрошення до членства в Альянсі. На їх думку, перед обличчям цих історичних викликів потрібне виняткове лідерство.
Координатори кампанії (Communities Army of Ukraine, ICUV, Klych) наголошують на тому, що як союз демократичних країн, Альянс повинен прислухатися до голосу своїх громадян. Вони закликають всі небайдужі громади різних країн вийти на вулицю, продемонструвати свою непохитну підтримку Україні, а також – використовувати при тому тематичний хештег кампанії #UkraineNATO33rd.
До міжнародних заходів також доєдналося Посольство України в Литовській Республіці. Наша дипломатична установа домоглася того, що у Вільнюсі, у період проведення саміту НАТО, на більшості рекламних моніторів міста та у громадському транспорті буде транслюватися тематична графіка кампанії – стилізована під український тризуб зірка Північноатлантичного Альянсу з чотирма променями та числом 33, а також хештегом #UkraineNATO33rd та слоганом «Ukraine is welcome in NATO!», яку розробив відомий український художник Андрій Єрмоленко. Ця графіка, а також графіка розроблена «Міжнародним Центром Української Перемоги», вже використовувалася та ще використовуватиметься учасниками мітингів у інших країнах.
На початку кампанії організатори планували залучити 33 міста держав-членів НАТО, відобразивши зрозумілий символізм цього числа, проте в ході її підготовки кількість бажаючих зросла і наразі становить близько 40 міст. У Римі та Стокгольмі тематичні мітинги вже відбулися 2 липня, у Варшаві – 4-го.
Перелік міст-учасників кампанії:
https://docs.google.com/document/d/1kPz-LQdIXXgI5NQ0zYW8TYE92wU_MY2o38S2Us1Z5Vw/edit
Приєднатися: https://docs.google.com/forms/d/14kPzUAqldPkmTfr1VothVklEAIrlJLs607hfBsZ7f14/edit
У вересні 2022 року Україна подала заявку на вступ до НАТО за прискореною процедурою. Для того, щоб стати членом Альянсу, Україні потрібно пройти кілька етапів: запрошення, схвалення, виконання вимог і реформування своїх збройних сил відповідно до стандартів НАТО, схвалення та ратифікація парламенти всіх країн-членів НАТО, а потім – сам вступ.
Наразі, після цьогорічного вступу до НАТО Фінляндії, членами Альянсу є 31 країна. Найбільш імовірно, що 32-членом військово-політичного блоку стане Швеція. Раніше президент України Володимир Зеленський висловлював сподівання, що наша держава може і повинна стати 33-м членом Північноатлантичного Альянсу.