Міжнародна команда вчених уточнила хронологічні рамки існування на Марсі умов, придатних для життя. Порівняно з попередніми дослідженнями, рамки зсунуті приблизно на 200 мільйонів років.
Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications, а короткий звіт про нього публікує Phys.org. Останніми роками з’являється дедалі більше даних про те, що в давнину на Червоній планеті існували поверхневі річки, озера, моря й океани. Вода є основною умовою для існування життя.
Тому вчені припускають, що життя в тій чи іншій формі могло на Марсі існувати. Попередні дослідження показали, що придатні для життя умови на Марсі могли зникнути приблизно 4,1 мільярда років тому. Вважається, що тоді зникло магнітне поле планети, потім почала зникати поверхнева вода і стоншуватися атмосфера.
Нові дані свідчать про те, що Марс цілком міг бути населений 3,9 мільярда років тому, тобто хронологічні рамки зсунуті приблизно на 200 мільйонів років. І цього часу, як пишуть автори роботи, було достатньо для того, щоб Марс буквально кишів життям.
Дослідники на чолі з Сарою Стіл із Вищої школи мистецтв і наук Гріффіна провели комп’ютерне моделювання, що дало змогу оцінити вік марсіанського глобального магнітного поля. На Червоній планеті, як і на Землі, воно створюється конвекцією в залізному ядрі.
Зокрема, дослідники змоделювали процеси охолодження і намагнічування великих ударних басейнів на Марсі. У рамках проведених експериментів імітувалися цикли охолодження і намагнічування. Великі ударні кратери як об’єкт дослідження були обрані тому, що вони мають лише слабке магнітне поле.
Раніше вчені припускали, що кратери утворилися серед гарячих порід у період, коли на Червоній планеті не було сильних магнітних полів. Іншими словами, до моменту їхньої появи внутрішнє «динамо» Червоної планети вже зникло.
Однак нове дослідження показало, що кратери були сформовані, коли марсіанське «динамо» ще існувало, але переживало зміну полярності – північний і південний полюси тоді помінялися місцями.
Крім того, команда вивчила марсіанський метеорит Allan Hills 84001 за допомогою потужного квантового алмазного мікроскопа. Отримані дані й дали змогу встановити, що магнітне поле існувало довше, ніж вважалося раніше, і зникло приблизно 3,9 мільярда років тому. Разом із ним зникли й умови, придатні для життя.
Повідомляє sat.net.ua