На замовлення польського Центру Мєрошевського українська студія Info Sapiens провела в першій половині листопада цього року дослідження, під час якого запитувала в українців з різних куточків країни, окрім Криму, Севастополя та інших тимчасово окупованих Росією територій, про їхнє ставлення до Польщі та поляків. Про результати опитування «Польща і поляки очима українців» написало польське видання Rzeczpospolita, інформує Комерсант український.
Настрої українців стають прагматичними, а оцінки нейтральними
34 відсотки українців не бачать серйозних проблем у відносинах з Польщею, але більше половини опитаних такі проблеми помічають.
По-перше, це блокада кордону та зернова криза (26%) та більш загальні економічні проблеми (3%) – мається на увазі подібність ринків, конкуренція особливо в аграрному секторі. Тобто 29% респондентів звернули увагу на економічні проблемні питання.
Щодо інших вузьких місць у взаєминах України та Польщі, то це проблема Волинської трагедії (19%), постать Степана Бандери та територіальні суперечки (6 відсотків). Загалом історичні питання згадуються як проблемні у чверті усіх відповідей. Ну, і погане ставлення до українців та біженців помітили 4 відсотки опитаних.
При цьому кількість респондентів, які займають негативну позицію, залишається невеликою: лише 2 відсотки мають погану думку про поляків, у 2023 році це був 1 відсоток, а два роки тому таких відповідей взагалі не було. Проте зростає група нейтральних думок: з 15% у 2022 році до 53% зараз.
У Центрі Мєрошевського констатують, що настрої українців стають прагматичними.
На сьогодні більшість респондентів сприймають поляків як сусідів (70%), що є нейтральним порівняно з такими термінами, як союзники, друзі та брати (31, 20 та 5% відповідно). Незмінно респонденти вказують на добросусідство як на бажану форму польсько-українських відносин у майбутньому (49 відсотків у 2024 році, 51% – у 2023 році та 40% – у 2022 році.
Що ж впливає на зміни в оцінках українців
Передусім, відгук в серцях та думках українців – до того ж, доволі негативний – мали протести польських фермерів на кордоні. Тим більше, що з польського боку бракувало стратегічної комунікації.
Як пояснює д-р Агнешка Бриц з Університету Миколи Коперника в Торуні, “для Польщі це питання мало суто політичний вимір, а для українців – це більше про гідність”.