• Головна
  • Що таке ПТСР, і як це проявляється
Новини компаній
12:06, 27 червня 2022 р.

Що таке ПТСР, і як це проявляється

Новини компаній

Взагалі посттравматичний стресовий розлад з’являється у людей, що пережили якусь травматичну (як фізично, так і психологічно) подію. Але на сьогоднішній день у багатьох українців можна діагностувати ПТСР. І при перших же ознаках такої проблеми варто звернутись до фахівців, інакше розлади будуть виникати протягом усього життя. Зараз знайти психолога не складно, отримати допомогу можна навіть онлайн на порталі Rozmova.me.

Під ПТСР розуміють розлад, причиною якого була травма. Це необов’язково участь у бойових діях, є купа інших причин появи даної проблеми. До найбільш поширених відносять:

·Фізичне насилля, в тому числі домашнє насилля в дитинстві;

·Психологічне насилля, постійний тиск через погрози завдання фізичної шкоди або вбивства;

·Зґвалтування;

·Автокатастрофа;

·Пожежа;

·Природні катаклізми.

Крім того, посттравматичний стресовий розлад може з’явитись і у людини, яка не переживала перелічені події особисто, а була лише їх свідком. Таким чином підсвідомо відбувся перенос страждань сторонньої особи на себе, або поява страху, що те саме станеться і з самою людиною.

Ускладнюється проблема тим, що ПТСР не завжди виникає відразу. Після події може пройти навіть кілька років, і в якийсь момент відбудеться панічна атака, або почнуть снитись сни, в яких події будуть повторюватись знову та знову. До того ж, людська уява здатна значно посилити негативні емоції. Відомі приклади, коли люди після ДТП боялись сідати за кермо, а дехто – й взагалі їздити на машині, навіть в якості пасажиру.

Тому й необхідно звертатись за психологічною допомогою. Просто закрити очі на проблему – хибний шлях. На жаль, це так не працює, навпаки, далі буде ще гірше.

Симптоми ПТСР

Є кілька характерних ознак того, що в людини з’явився посттравматичний стресовий розлад. До найбільш поширених відносять:

·Повторне переживання події. Проявляється це через постійні згадування подій, що спричинили травму, іноді це доповнюється почуттям провини. Доволі часто сняться нічні кошмари, деякі речі (наприклад, дотики) можуть викликати сильний жах, нагадати подію;

·Уникнення згадок. Це протилежний попередньому симптом. Тобто людина боїться не те, щоб розмовляти про подію, а навіть згадувати її. Яскравий приклад – людина буде уникати місця події, обходити певну вулицю чи перехрестя;

·Неспроможність розслабитись. При ПТСР людина перебуває наче в постійному очікуванні, що зараз подія повториться, і хоче бути готовою до такого повороту. Знаходитись в постійному «мобілізованому» стані небезпечно, це спричиняє проблеми зі сном, зі спілкуванням з людьми, з’являються категоричність та роздратованість.

Самостійно впоратись із ПТСР майже неможливо, особливо, коли присутні симптоми уникання або нездатність розслабитись. В першому випадку людина намагається не згадувати причину розладу, а в другому жадає скоріших результатів, що якраз навпаки посилює проблему. В обох випадках це унеможливлює вирішення проблеми без допомоги фахівця.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...